Telefon tamirinde garanti kapsamı nasıl olmalı?

telefon tamirinde garanti kapsamı kadıköy

Telefon tamirinde garanti kapsamı nasıl olmalı bu makalemizde cevabını bulabilirsiniz. Telefon tamiri yaptırırken, dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır muhakkak. Fakat böyle bir listenin başında da garantinin olup olmadığı ilk sıralarda yer alması gerekecek kadar önemli bir husustur. 

Cihazınızın ekranında kırık ya da çatlak oluşması gibi durumlarla ekranınızın kullanılamaz hale gelmesiyle artık cihazınızın ekranının değişmesi gerekiyorsa yetkili servisine çok para vermektense özel bir teknik servisi tercih etmek çok daha uygundur. Fakat özel servisler, bir denetime tabi olmadığı için müşterinin belirli koşulları gözeterek güvenilir bir telefon tamircisini bulması gerekir. Bu koşulların başında cihazınıza yaptığı işleme garanti verip vermediği olmalıdır. 

Özel teknik servisin, ekran değişimi başta olmak üzere yaptığı işleme garanti veriyor olması, kendisine ve değiştirdiği ürününe güveniyor olmasıdır. Çünkü 6 aylık, 1 yıllık ya da daha fazla sürelerle garanti veren bir özel teknik servis ürününe kefil olduğu anlamına gelmektedir. 

Garanti Kapsamı Ne Olmalı? 

Öncelikle özel teknik servislerde garanti kapsamının çok geniş olmasını beklemeyin. Çünkü yetkili servis kadar imkanları olmadığı için garanti kapsamını çok sınırlı tutmaya çalışır. Bu değişim ürünün garanti süresi kadar çalışacağı anlamına gelmez. Örneğin; 6 ay garanti veren bir özel servisin taktığı yeni ekran daha uzun süreler problemsiz çalışabilir. Fakat küçük çaplı işletmeler olduğu için daha uzun süreler için risk almak istemezler. Çünkü bir ürünün dayanma süresi aynı zamanda kullanıcının nasıl kullandığı ile de ilgili olduğu için özel servisler bu riski almak istemezler. 

Garanti Koşulu Ne Olmalı? 

Özel ya da teknik servis farketmeksizin bir ürün ile ilgili bir firmadan garanti alırken koşullarına muhakkak dikkat etmelisiniz. Garanti koşulları ne kadar kapsamlıysa esasında garanti de o kadar anlamlıdır. 

Burada kapsamından kasıt, kullanıcı hatası dışındaki her türlü probleme kefil olup olmayacaklarıdır. Örneğin; ekran değişimi yapan bir özel servis, kullanıcının yeni ekranı kırması ya da çatlatması dışındaki durumlarda yani dokunmatiğin kırık ya da çatlak olmamasına rağmen çalışmaması durumunda garanti kapsamına almalıdır. Aksi bir durumda zaten garanti anlamını yitirir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.