İcloud Nedir Nasıl Kullanılır?

İcloud nedir nasıl kullanılır?; iCloud, Apple’ın bize Internet üzerinden bize sağladığı, Mac’te, iPhone’da veya Windows verilerimize ulaşmamızı mümkün kılan tüm hizmetlerin genel adıdır.

Bu hizmetler arasında Dropbox ve Google Drive’a benzeyen iCloud Drive, Fotoğraf Akışı, iTunes Match ve hatta Apple Music’in bir parçası olan iCloud Photo Library yer alıyor. iCloud, gelecekteki bir noktada geri yüklememiz gerektiğinde iPad’imizi yedeklemenin bir yolunu sunuyor. iWork paketini App Store’dan iPad’imize indirebilirken, Sayfaları, Numaraları ve Keynote’u da çalıştırabiliriz

Peki iCloud nedir? Apple’ın bulut tabanlı veya Internet tabanlı hizmetlerinin adıdır.

İCloud’dan Neler Alabilirim? Nasıl Kullanabilirim?

İcloud nedir nasıl çalışır; iCloud Yedekleme ve Geri Yükleme servisi, herkesin kullanması gereken hizmetler arasında yer alır. Apple, App Store’da oturum açmak ve uygulama satın almak için kullandığınız hesap olan Apple Kimliği hesabı için 5 GB ücretsiz iCloud depolama alanı sağlar. Bu depolama, fotoğrafların depolanması dahil birçok amaç için kullanılabilir, ancak belki de en iyi kullanımı iPad’inizi yedeklemek içindir.

Varsayılan olarak, iPad’inizi şarj etmek için bir prize veya bilgisayara taktığınızda, iPad kendisini iCloud’a yedeklemeye çalışır. Ayrıca Ayarlar uygulamasını açarak ve iCloud> Yedekleme> Şimdi Yedekle seçeneğine giderek de bir yedekleme başlatabilirsiniz. İPad’inizi fabrika varsayılanlarına sıfırlama prosedürünü izleyerek ve ardından iPad’in kurulum işlemi sırasında yedekten geri yüklemeyi seçerek bir yedekten geri yükleyebilirsiniz.

Cihazımı Bul Nasıl Çalışır

İCloud’un bir diğer önemli özelliği de iPhone’umu / iPad’i / MacBook’u bulma servisidir. Bu özelliği yalnızca iPad’inizin veya iPhone’unuzun yerini tespit etmek için kullanmakla kalmaz, aynı zamanda iPad’in kaybolması durumunda iPad’i kilitlemek için kullanabilirsiniz, hatta iPad’deki tüm verileri silen fabrika varsayılanlarına sıfırlar. İPad’inizin gittiği her yerde izlenmesi ürkütücü gelse de, iPad’inizi güvenli hale getirmek için şifrenizle kilitlemek faydalı olacaktır.

iCloud Drive Nedir Nasıl Çalışır?

Apple’ın bulut depolama hizmeti henüz Dropbox kadar stabil değil, ancak iPad, iPhone ve Mac’lerle iyi bir şekilde bağlantı kurmayı mümkün kılıyor. İCloud Drive’a Windows’tan da erişebilmeniz önemli bir avantaj. Böylece Apple’ın ekosistemine sıkılıp kalmanız engelleniyor.

Peki iCloud Drive nedir? Uygulamaların belgeleri Internet’te depolamasını sağlayan ve bu dosyalara birden çok aygıttan erişmenizi sağlayan bir hizmettir. Bu şekilde iPad’inizde bir excell tablosu oluşturabilir, iPhone’unuzdan erişebilir, düzenlemeler yapmak için Mac’inizden çekebilir ve hatta Windows tabanlı bilgisayarınızı iCloud.com’da oturum açarak değiştirmek için kullanabilirsiniz.

Fotoğraf Akışım, bulutta çekilen her resmi yükleyen ve Fotoğraf Akışım için kaydolmuş diğer tüm cihazlara indiren bir hizmettir. Bu, özellikle her fotoğrafın İnternete yüklenmesini istemiyorsanız, kolaylık sağlayabilir.

Ayrıca, bir mağazada bir ürünün fotoğrafını çekerseniz, marka adını veya model numarasını hatırlayabilmenizi kolaylaştırır. Söz konusu fotoğraf diğer tüm cihazlara da ulaşabilir.

iCloud Photo Library, Photo Stream’in yeni sürümüdür. En büyük fark, fotoğrafları gerçekten iCloud’a kalıcı olarak yüklemesidir, bu nedenle maksimum fotoğraf sayısı için endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca, görüntünün tamamını cihazınıza indirme veya çok fazla depolama alanı gerektirmeyen optimize edilmiş bir sürümü de kullanabilirsiniz. Maalesef, iCloud Photo Library, iCloud Drive’ın bir parçası değildir.

İcloud Güvenli mi?

Son dönemde pek çok ünlü ismin icloud hesabının hacklenmesi ile gündeme gelen soruların başında İcloud’un güvenlik endişeleri yer alıyor. Fakat bu nokta da hacklenen sistemine Apple olmadığı kişinin kendine ait olan şifre ve hesap bilgilerinin hacklendiğinin altını çizmek gerekiyor.

İcloud’un güvenliği bir endişe konusu olmasa da kullanıcının kendi güvenliğini sağlaması için yapması gereken pek çok koşulun olduğunu söylemekte fayda var. Örnek ile açıklamak gerekirse, İyi bir şifre ve kullanıcı adı oluşturmak yapılması gereken öncelikli işler arasında yer alıyor.

Buna ek olarak şifre oluşturma adımında titiz davranmak ve üşenmeden karakter büyük küçük harf gibi kullanıcı adında geçmeyen kelimeleri tercih etmek hacklenmek için en önemli koruma olacak. Ayrıca hatırlama soruları ve cevapları da tahmini zor, gerçekten kişiye en özel cevaplarla oluşturulmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir