IP67 ve IP68 Sertifikaları

IP67 ve IP68 Sertifikaları; Açılımı Ingress Protection olan IP koruma sertifikaları, çevresel etkenlere karşı elektrikli aletlerin dayanaklıklarını belirlemek için Avrupa Komisyonu  (CENELEC – Comité Européen de Normalisation Electrotechnique) tarafından oluşturulmuş standartlar bütünüdür.

Elektrikli aletlerin güvenli çalışmasını sağlamak için oluşturulmuş bu standartlar, kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. IP kodları genellikle peşine gelen iki veya üç adet rakamla birlikte kullanılmaktadır. Birinci basamak katı cisimlere karşı koruma, ikinci basamak sıvılara karşı koruma, üçüncü basamak ise mekanik cisimlere karşı koruma(IEC 60529 standartlarında olmadığından yaygın olarak kullanılmaz). Seviyesini gösterir.

Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları, IP67, IP68 standartlarıdır. IP67, elektrikli aletin toz geçirmez(6) ve suya karşı 1 metre derinlikte 30dk boyunca dayanıklı (water resistance) olduğunu gösterir.(7) IP68 ise, elektrikli aletin toz (6) ve belirtilen koşullarda( genellikle 1.5 metre alınır) su geçirmez (water proof) olduğunu gösterir.(8)

Basamak (Katı cisimlere karşı koruma)

0.Herhangi bir koruma özelliğine sahip değildir.

 1. Çapı 50 mm lik (5 cm)katı maddelere karşı koruma: Kalın boru, elin tersi, sopa ve bu kalınlığa yakın maddelerin elektrikli aletlerin tehlikeli bölmelerine, erişimine karşı korumaya sahiptir.
 2. Çapı 12,5 mm lik katı maddelere karşı koruma: Dolmakalem arkası, parmak ve bu kalınlığa yakın maddelerin elektrikli aletlerin tehlikeli bölmelerine, erişimine karşı korumaya sahiptir.
 3. Çapı 2,5 mm lik katı maddelere karşı koruma:Kablonun erkek ucu, tornavida ve bu kalınlıktaki maddelerin tehlikeli bölmelerine erişimine karşı korumaya sahiptir.
 4. Çapı 1 mm lik katı maddelere karşı koruma: Kalem ucu, tel ve bu kalınlığa yakın maddelerin elektrikli aletlerin tehlikeli bölmelerine erişimine karşı korumaya sahiptir.
 5. Toza karşı koruma:Tehlikeli bölümlere toz girişinin elektrikli aletlere zarar vermeyecek seviyelerde tutma özelliğini sahiptir.
 6. Toz geçirmez:Elektrikli alete toz girişinin tamamıyla engellenme özelliğine sahiptir.

Basamak (Sıvılara karşı koruma)

0.Herhangi bir koruma özelliğine sahip değildir.

 1. Dik düşen su damlasına karşı koruma:Cihaza dik düşen su damlalarına karşı korumaya sahiptir.
 2. 15° ye kadar eğik düşen su damlalarına karşı koruma:Cihaza 0-15 derece açı ile gelen su damlalara karşı koruma özelliğine sahiptir.
 3. 60° ye kadar eğik düşen su damlalarına karşı koruma:Yangın alarmsuyundan, sulama fıskiyelerinden gelen ya da bu şekilde geliş açısı 60 derece olan sulara karşı korumaya sahiptir.
 4. Su sıçramasına karşı koruma:Yön fark etmeksizin gelen her türlü suya karşı korumaya sahiptir.
 5. Su fışkırtmasına karşı koruma:Düşük basınçlı sulara karşı korumaya sahiptir.
 6. Güçlü su fışkırtmasına karşı koruma:Yüksek basınçlı (tazyikli) sulara karşı korumaya sahiptir.
 7. 30 dk. boyunca 1 metrelik suya daldırmalara karşı koruma:Suya düşen veya su baskınına maruz kalan elektrikli aletlerin kısa süreli olarak koruma özelliğine sahiptir.
 8. Sürekli olarak suyun içinde kalmanın getirdiği etkilere karşı koruma: 1 metre su derinliğinden daha fazla olan yerlerde uzun süreli koruma özelliğine sahiptir. Genellikle telefonlar için bu koruma 1.5 metre alınır. Doğaldır ki, 1.5 metredeki suyun basıncı ile 300 metredeki suyun basıncı aynı olmayacaktır. Telefonun kullanım kılavuzunda belirtilen değerlerine göre hareket edilmesi daha doğrudur.

Dikkat edilmesi gerekenler

Bu bilgiler ile elektrikli aletlerin çevresel faktörlere karşı koruma standartları hakkında kapsamlı bilgi edinebilir. Fakat üst kademe sertifikaya sahip cihazların alt sertifika özelliklerine sahip olma zorunluluğu yoktur.

Örneğin IP68 özelliğine sahip bir cihaz, 5 ve 6 seviyenin kriterlerini sağlamayabiliyor. Bu yüzden su sebebiyle oluşabilecek hasarlardan dolayı, cihazlar garanti kapsamına girmemektedir.(Sony Xperia Z5, IP65 ve IP68 sertifikalarına sahiptir)

%100 suya dayanıklı telefon yoktur. Derinlerine inildikçe suyun basıncı artacağından dolayı telefonun içine su sızması doğal hale gelecektir.

IP testleri temiz içme suyu ve 15-35 Celcius derece sıcaklığı ile yapıldığından dolayı, tuzlu ve klorlu- aşırı sıcak veya soğuk sularda dayanaklıklar farklılık gösterebilmektedir. Sauna veya buhar banyosu, deniz suyu, jakuzi gibi ortamlardaki kullanımlar cihazlarda sorunlara neden olabilir.

Cihazlar IP standartlarına sahip olmasına rağmen oluşabilecek su nedenli arızalar garanti kapsamında değerlendirilmemektedir. IP sertifikaları sadece kazalar için konulmuş standartlar olup, IP68 sertifikasına sahip telefonlar su içinde kullanılmamalıdır.

Telefonlar şarj edilmeden önce tamamen kuru olmalıdır.

IP67 Standardına Sahip Telefonlar

Apple iPhone X – iPhone 8 – iPhone 7

Google Pixel 2 ve Pixel XL 2

HTC U11

Huawei Mate 10 Pro

IP68 Standardına Sahip Telefonlar
 • Samsung Galaxy S9+
 • Samsung Galaxy S9
 • Samsung Galaxy Note 8
 • HTC U11+ Plus
 • Samsung Galaxy S8+
 • Samsung Galaxy S8
 • LG V30+ Plus
 • Sony Xperia XZ Premium
 • Samsung Galaxy S7 Edge
 • Samsung Galaxy Note FE
 • Sony Xperia XZ1
 • LG G6
 • Sony Xperia XZ
 • Doogee S60
 • Sony Xperia Z5 Premium

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir