İPhone Etkin Değil

İPhone etkin değil ibaresi, Apple tarafından üretilen ve tüm dünyada oldukça yaygın bir şekilde kullanılan İPhone telefonların hemen tüm modellerinde görülmektedir. Apple dahi olmak üzere tüm telefon üreticisi firmaları gerek cihazın, gerek kullanıcıların kişisel bilgilerinin korunması adına güvenlik yazılımlarıyla donatılmaktadır.

Bunlardan biri olan İpone etkin değil uyarısı, kullanıcı tarafından unutan parolanın defalarca yanlış girilmesi sonrasında karşılaşılan uyarıdır. Bu şekilde sonuçlanarak telefona erişimin kesilmesi hali, telefonu kullanan kişinin veya bir başkasının telefonda kayıtlı bulunan bilgilere erişimini engellemektedir. Ancak devre dışı kalmış bir İPhone cep telefonunu yeniden düzeltme imkânı da mevcuttur.

İPhone etkin değil 1 dakika sonra deneyin gibi bildirimler hatalı giriş sayısı arttıkça uzayan dakika bildirimlerine dönüşmekte, kullanıcı çaresiz bir şekilde verilen sürenin dolmasını beklemektedir. Öyle ki, 1 saatten fala bekleme sürelerinin oluşmasına yol açan hatalı şifre girişleri, sonunda İPhone etkin değil İtunes’e bağlanın şeklindeki bildirimlerle içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

İtunes’e Bağlanma Mümkün mü?

Bu mesaj alındıktan sonra kullanıcının ne kadar beklediğinin bir önemi yoktur, tek çare İTunes’e bağlanmak ve sorunu çözmek olmalıdır. Bu mesaj aslında kullanıcıya İTunes’e bağlanmadan telefonun çalışmayacağını ve telefondaki özel verileri kurtarmak için silinmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu sorunla karşılaşıldığında verilerin kaybolmamasını önlemek adına İPhone telefon bilgilerinin önceden düzenli olarak yedeklenmesi gereklidir.

İPhone Bildirimleri Neden Gönderiyor?

İPhone etkin değil veya 1 dakika sonra yeniden deneyin, 60 dakika sonra deneyin, İPhone etkin değil İTunes’e bağlanın gibi bildirimler, çoğunlukla telefon kullanıcısının giriş parolasını yanlış yazmasından kaynaklı olarak gönderilmektedir. Bu eylem İPhone tarafından parolanın yanlış yazıldığı şeklinde algılanmasının yanı sıra, telefonun gerçek kullanıcı dışında birileri tarafından açılmaya çalışılması olarak da algılanır.

Bu yüzden güvenlik uygulamaları devreye girerek girişleri engellemek adına kendisini kilitler. iPhone tasarımları yapılırken üzerinde titizlikle durulan yeniliklerden biri de, cihaz güvenliğinin sağlanarak kullanıcı verilerinin koruma altına alınmasıdır. Bu sebeple herhangi bir hatalı giriş denemesinde sistem gerekli önlemleri alarak kullanıcıya uyarı bildirimleri gönderir.

Güvenlik algoritmaları sayesinde kullanıcı verilerini %100 koruma altına alan cihazlara dışardan giriş imkansız hale getirilmiştir. Bir telefon hırsızının parolayı tahmin etme olasılığı hesaplanarak milyonlarca varsayım üzerinde kafa yormaktansa, belli sayıda yanlış şifre girişinde kendisini kilitlemesi, telefona sahip olan orijinal kullanıcının yaşamsal önem taşıyan verilerinin en iyi şekilde korunmasını sağlamaktadır. İPhone işletim sistemi olan İOS, parola denemelerinin fazla sayıda yapıldığında başarılı olabilme ihtimalini göz önüne alarak, harici giriş yapmaya çalışanların parola denemesi yapmasını zorlaştırmıştır.

Kullanıcıların bu bildirimlerle karşı karşıya kalmamasının en kolay çözümü, kullanılan telefonun desteklemesi şartıyla Touch ID’yi kullanmaktır. Bir başka yolu da parola girişlerinde mümkün olabildiğince dikkatli davranılması gereğidir. İPhone cihaz ekranlarında görülen bildirimler cihaz verilen süreler sonunda doğru şifreleme yapılana dek kalıcı olmaktadır. Tekrarlanan hatalı şifre girişleri süreyi uzattığı gibi hatalı giriş limiti dolduğunda, farklı yöntemler denemek veya İphone cihazındaki tüm verilerin kullanıcı tarafından silinmesinden başka yapacak bir şey kalmamış demektir.

İPhone Etkin Değil Durumu Nasıl Çözümlenir?

İPhone etkin değil uyarısı alındıktan sonra cihazın tekrar etkin duruma gelmesi ve bilgilerin tekrar yüklenebilmesi için 3 farklı yöntem uygulanmaktadır.

1- İTunes ile eşleştirme: bu yöntemden yararlanabilmek için kullanıcının daha önceden cihazını İTunes ile eşleştirmiş olması gereklidir. Cihazın USB kablo yardımıyla normal bilgisayara bağlanarak İTunesin çalıştırılması ve ‘’İPhone geri yükle’’ seçeneğini kullanılması halinde cihazda oluşan hatanın giderilmesi sağlanmaktadır.

2- İPhone’umu bul özelliğini kullanmak: İPhone tasarımlarında yer alan bu seçenek, çalıntı veya kayıp telefonlar için geliştirilmiştir. Daha önceden cihazlarını İTunes ile eşleştirmeyen kullanıcılar için bir alternatif olarak sunulan seçenek İcloud’a girerek Apple kimliği ve şifresi ile giriş yapılmasını gerektirmektedir. İşlemin devamında Tüm aygıtlar bölümünden cihazı seçerek parolayı silmek mümkün olabilmektedir.

Kurtarma modu yöntemi

Bu yöntemi uygulamaya koymak için öncelikle cihazın kapatılması ve İTunes uygulamasını başlatıp USB kablosunu bilgisayara bağlamak gereklidir. Kablonun serbest ucunu ise telefona takmadan önce ‘’Home’’ tuşuna uzunca bir süre basılı tutmak ve bırakmamak gereklidir. Belli bir süre bekledikten sonra USB kablosunun boşta kalan ucunu telefona takarak beklemelisiniz. Ta ki telefonunuzda ‘’ kurtarma durumunda bir cihaz algılandı’’ uyarısı belirene kadar. Bu mesajı onaylamanız ve yaklaşık 1 saat beklemeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir