iPhone İçin Pratik Yöntemler

iPhone için pratik yöntemler ile ilgili birtakım bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de iPhone telefonlarınızı daha kolay ve hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Günümüzde akıllı telefonlar farklı işletim sistemlerine sahiptir ve bu nedenle telefon değiştiren kullanıcılar. Diğer işletim sistemlerinden iOS işletim sistemlerine geçtiklerinde çeşitli zorluklar yaşar. iPhone ilk kullanım sırasında birçok kullanıcı için çeşitli kullanım zorluklar meydana getirebilir. Bunun en önemli etkenlerinden biri iOS işletim sisteminin diğer işletim sistemlerine göre pek çok farklılık ile birlikte gelmesidir. Bu yüzden iPhone telefonları kullanmak için bazı püf noktaları bilmek önemli bir konumda yer alır.

iPhone için pratik yöntemler konusunda sizlere hem işletim sistemi hem de ek donanımlar hakkında çeşitli bilgiler vermeye çalışacağız. Bu püf noktalar ile telefonunuzu daha pratik bir şekilde kullanabilir ve iPhone’u yeni aldıysanız kolayca alışabilirsiniz. Özellikle siz de daha önce Android işletim sistemli bir telefon kullandıysanız ve iOS işletim sistemini daha önceden görmediyseniz, sizlere bu konuda detaylı bilgiler sunarak yardımcı olabiliriz. Şimdi, iphone nasıl kullanılır? ve iPhone kullanmanın püf noktaları nelerdir? bunlara bakalım.

iPhone İçin Pratik Kullanım Yöntemleri

iPhone telefonlarınızda hızlı ve pratik kullanım sağlamak istiyorsanız, öncelikle nazı püf noktaları bilmeniz gerekir. Yeni iphone kullanıcıları için temel bilgiler ve daha fazlasını sunacağımız bu yazımızda sizler de kısa süre içerisinde iOS işletim sisteminin inceliklerini öğrenecek ve telefonunuzu daha verimli bir şekilde kullanmaya başlayacaksınız. Öncelikle bilmeniz gerekenlerin en başında iPhone’un iOS işletim sistemine sahip olduğudur. Diğer akıllı telefonlar ise genelde Android işletim sistemi bulundurur. Bu nedenle her iki işletim sistemi arasında bariz farklılıkların olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şimdi, iPhone telefonları kullanmanın püf noktaları belerdir? Bunlara daha yakından bakalım.

 • iPhone’u uçak moduna almak normalden iki kat daha hızlı şarj olmasına neden olur.
 • Hesap makinesi kullanırken son basamakta yanlış yazılan bir rakamı ekranda parmağı sola kaydırarak silmek mümkündür.
 • Çocukların iPhone üzerinde yanlış bir yere basmaması için Genel Ayarlar’dan Güdümlü Erişim özelliği aktif edilebilir ve bu sayede çocukların diğer uygulamalara girmesinin önüne geçilmiş olabilir.
 • Kamerada fotoğraf çekmek için kulaklık üzerinde yer alan butonlar kullanılabilir.
 • iPhone modellerinde kamerayı açmak için ekran kilidinin de açılmasına gerek yoktur.
 • Bluetooth klavyeler ile iPhone modellerini bağlamak ve daha hızlı metin yazmak mümkündür.
 • iPhone’da bulunan pusula uygulaması içerisinde yanı zamanda seviye ölçer vardır. Uygulama içerisinde ekranı sola kaydırarak seviye ölçer açılabilir.
 • Çeşitli sosyal ağlarda gezinirken sayfanın çok aşağısına gelinmesi halinde telefonda ekranın en üst noktasına tıklanması sayfanın en başına gelinmesini sağlar.
 • Gece modu ve renklerin ters çevrilmesi özellikleri geceleri daha kolay bir kullanım sağlar.
 • Ekranda bulunan alt menülere klasör eklemek ve birden fazla uygulamaya daha kısa sürede ulaşmak iPhone ile mümkündür.
Buna ek olarak,
 • Telefonda metin yazarken boşluk tuşuna iki defa hızlıca basmak bir önceki cümlenin sonuna nokta koyulmasını sağlar.
 • iPhone’da müzik dinlerken kulaklıkta bulunan tuşlar ile şarkılar arası geçiş yapmak ya da şarkıyı başlatmak ve durdurmak mümkündür.
 • iPhone’un tek elle klavye özelliği ile telefonda tek elle metin yazılabilir.
 • Eğer ekranda yer alan metinlerin boyutunu büyütmek istiyorsanız, Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Büyük Metin menüsünden bunu gerçekleştirebilirsiniz.
 • iPhone modellerinde her uygulamadan gelen bildirimler için farklı titreşim modları tanımlanabilir.
 • Eğer telefonda en son yapılan işlem geri alınmak isteniyorsa telefonu birkaç kez sallamak ve ekrana gelen ibaredeki geri al butonuna tıklamak yeterlidir.
 • Ekrana gelen bildirimleri kısa yoldan açmak için bildirimin üzerinden tutarak ekranı sola kaydırmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde bildirim direkt olarak açılır ve sizi ilgili konuya götürür.
 • Bunların dışında Siri uygulaması da birçok işlevin kolayca halledilmesine olanak sağlar. Alarma kurmanızda ya da birini aramanızda Siri sizlere istediğiniz an yardımcı olur.

iPhone Pratik Kullanım İçin İpuçları Burada

Eğer siz de bir iPhone kullanıcıysanız ve telefonunuzu daha pratik kullanmak için ipuçları arıyorsanız, daha fazla zaman kaybetmeden hemen bizimle iletişime geçin ve sizlere yardımcı olalım. iPhone konusunda merak ettiğiniz her şeyi bizden öğrenebilir ve bizimle en ufak detaylar hakkında dahi bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir