iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır?

iPhone kablosuz şarj nasıl kullanılır? pek çok kullanıcı tarafından merak edilen bu soru için detaylı cevaplar vereceğimiz bu yazımızda sizler de iPhone kablosuz şarjın tam olarak nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Akıllı telefonlarda bir devrim olarak görülen kablosuz şarj, Apple tarafından da kullanıcılara sunulan bir özellik olmaktadır. iPhone 8 ve sonraki modeller için uygun olan kablosuz şarj özelliği, Qi sertifikalı şarj aletleri ile gerçekleştirilir. Yani iphone 8 kablosuz şarj özelliği iPhone’un diğer üst modellerinde de mevcuttur. Eğer sizin de iPhone  ve üzeri bir telefonunuz varsa Qi sertifikalı bir kablosuz şarj aleti ile telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

iPhone kablosuz şarj nasıl kullanılır? konusunda ise sizlere daha basit bir yaklaşımdan bahsetmemiz mümkündür. Çünkü kablosuz şarj aletlerinin kullanımı genel olarak oldukça pratiktir ve kolay kullanımı ile son zamanlarda akıllı telefon sahipleri tarafından çok fazla tercih edilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kablosuz şarj aletlerinin iPhone 7 ve aşağısındaki modellerde kullanılmamasıdır. Kablosuz şarj iphone 7 dışında kalan diğer üst modellerde çalışır ve bu nedenle bu hizmetten faydalanmak için en az iPhone 8 model telefona sahip olunması gerekir. Bunun dışında kablosuz şarjların kullanım aşamalarına bakacak olursak bazı püf noktaları olduğunu söylemek doğru olur. Bu püf noktalar göz önünde bulundurulduğu durumlarda daha başarılı bir şarj işlemi gerçekleştirilir.

iPhone Kablosuz Şarj Etme Yöntemi

iPhone 8 ve üzeri modeller Qi sertifikasına sahip şarj aletleri ile uyumlu bir şekilde çalışır. Qi sertifikası ise Wireless Power Consortium tarafından kullanıcılara sunulmuştur ve evrensel bir şarj standardı olma özelliği taşır. iOS işletim sisteminin son sürümünün yüklü olduğu iPhone 8 ve üzeri telefonları Qi sertifikalı şarj aletleri ile kolayca şarj etmek mümkündür. Apple’ın kendi mağazasında ve piyasa bünyesinde bu şarj aletlerine ulaşılabilir. Qi sertifikalı şarj aleti alırken Apple’ın kendi mağazasını tercih etmek doğru olur. Çünkü bazı şarj aletleri arasında performans açısından farklılıklar görülebilir. Peki, genel olarak kablosuz şarj iphone 8 ile nasıl çalışır ve telefonların şarj edilmeleri için yapılması gerekenler nelerdir? bunlara bakalım.

  • İlk olarak şarj aleti güç kaynağına bağlanır ve bunun için ya da aksesuar ile gelen ya da üretici firmamın önerdiği güç adaptörü tercih edilir.
  • Daha sonra ise şarj aleti düz bir zemin üzerine yerleştirilir. Bu kısım telefonun sorunsuz bir şekilde şarj olması açısından önemlidir.
  • Bunun ardından iPhone telefon ekranı yukarı gelecek şekilde şarj aleti üzerine konur ve etkili bir performans elde etmek için her zaman üretici firmanın tavsiyelerine uyulması gerekir.
  • Şarj aleti üzerine yerleştirilmiş olan iPhone 8 ve üzeri modellerde kısa süre içerisinde şarj olmaya başlar ve hatta bazen bu süre bir saniye kadardır.
  • Ayrıca telefonun ekranında yer alan batarya ikonu üzerinde şimşek simgesinin çıkıp çıkmadığının kontrol edilmesi de önemlidir.

iPhone Kablosuz Şarj Nerelerde Bulunur?

iPhone kablosuz şarj aletleri, kullanıcıların kendilerinin satın alabileceği bir cihaz olmasının yanında sosyal hayatın içerisinde pek çok farklı alanda görülebilir. Bu şekilde kablolu şarj için priz aranmasına gerek kalmaz ve kullanıcılar kolaylıkla telefonlarını şarj edebilir. Qi sertifikalı kablosuz şarj aletlerini bulunduğu alanlar ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Arabalar
  • Kafeler
  • Oteller
  • Havalimanları
  • Mobilyalarda yer alan aksesuarlar

Siz de Qi sertifikalı kablosuz şarj aletlerini kendiniz satın alabilir ve bunun yanında ehm evinizde hem de arabanızda bulundurabilirsiniz. Bunun yanında sosyal çevrenizde yer alan otel ya da kafelerde de yine bu cihazlara rastlayabilirsiniz. Hatta pek çok havalimanında bile Qi sertifikalı kablosuz şarj aletlerinin olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Qi Sertifikalı Kablosuz Şarj Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Qi sertifikalı kablosuz şarj kullanırken eğer varsa telefonunuzda bulunan kılıfı çıkarmanız tavsiye edilir. Ayrıca şarj sırasında titreşimi kapatmanız önemlidir. Çünkü çağrı ya da mesaj ile titreyen telefon, şarj aletinin düz zemininden kenarlara kayar ve bu şekilde şarj performansı düşer. Bunun yanında şarj sırasında bazen telefon ısınabilir ve böyle bir durumda şarj aletini sahip olduğu yazılım yüzde 0 seviyesinde şarjı durdurur ve telefon soğuduktan sonra şarj etmeye devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.