iPhone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var?

iPhone kablosuz şarj hangi modellerde var? bu konuda pek çok kullanıcı gerek sahip olduğu gerekse de satın alacağı iPhone konusunda aynı soruyu kendine sormaktadır. Çünkü akıllı telefonlarda şarj konusu giderek teknolojinin de etkisi ile başka bir boyuta gelmektedir. Standart kablolu şarjların yerini son dönemlerde kablosuz şarj aletlerinin aldığını söylemek mümkündür. Kablosuz şarj özelliğinden yaralanan iPhone modelleri iPhone 8 ile başlar. Yani Apple, iPhone 8 ve sonrası modeller için kablosuz şarj olma özelliği sunmaktadır. Bunun anlamı iPhone X, iPhone Xmax, iPhone 11 ve iphone xr kablosuz şarj aletleri ile şarj olabiliyor demektir.

iPhone kablosuz şarj hangi modellerde var? sorunun cevabını iPhone 8 ve sonrası modeller için olduğu şeklinde cevaplandırdık. Bu nedenle eğer siz de bir iPhone telefon satın almak ve aynı zamanda bu telefonun kablosuz şarj özelliğinin olmasını istiyorsanız, satın almanız gereken en eski iPhone modelinin iPhone 8 olduğunu belirtmek isteriz. Eğer siz de Apple iPhone modelleri arasında en kötü iPhone 8’e sahip olursanız, kablosuz şarj özelliğinden faydalanabilirsiniz. Tabi bunların yanında önemli olan başka bir konuda kablosuz şarj aletleri ile iPhone’ların şarj edilmeleri olmaktadır. Burada öncelikle ilk olarak dikkat edilmesi gereken qi kablosuz şarj aletleri olmaktadır. Çünkü iPhone modeller ile uyumlu olan kablosuz şarj aletleri Qİ sertifikalı olanlardır.

iPhone Kablosuz Şarj Etme

iPhone telefonları kablosuz şarj aletleri ile şarj ederken bazı püf noktaların gözden kaçırılmaması gerekir. Bu şekilde performans düşüklüğü yaşamdan iPhone telefonlar kolaylıkla şarj edilebilir. iPhone 8 ve sonrasındaki modeller için uygun olan kablosuz şarj aletleri, manyetik indüksiyon teknolojisi ile çalışır. Böyle bir durumda ise iphone 8 kablosuz şarj özelliği taşıdığı için uyumlu olan bir kablosuz şarj ile kolayca şarj edilebilir. Ancak kablosuz şarj sırasında göz ardı edilmemesi gereken bazı hususlar vardır. Şimdi bunların neler olduklarına daha yakından bakalım.

 • Eğer bir iPhone kablosuz şarj aleti ile şarj edilmek isteniyorsa ilk olarak dikkat edilmesi gereken telefonun şarj aletinde bulunan düz zemini üzerine ekran yukarı gelecek şekilde yerleştirilmesidir.
 • Ayrıca telefon şarj olurken titreşim özelliğinin kapatılmasında yarar vardır. Çünkü şarj sırasında telefon düz zeminin tam ortasında yer almalıdır. Herhangi bir nedenle titreyen telefon düz zemin üzerinden yan kısımlara kayabilir. Bu yüzden titreşim şarj esnasında kapalı olmalıdır.
 • Bunun yanında telefondaki kılıf ya da koruyucu gibi aksesuarların çıkarılarak şarj edilmesi gerekir.
 • Diğer yandan iPhone şarj olması sırasında ısınabilir ve bu durumda kablosuz şarj aletinin yazılımı şarj yüzde 80 olduğunda gücü keser. Telefon soğuduktan sonra ise şarj kaldığı yerden devam eder ve batarya yüzde 100 olana kadar işlem sürer.
 • Telefon şarj olurken kablosuz şarj aletinde bulunan düz zeminin tam ortasında olması önemlidir. Bunun nedeni şarj esnasında herhangi bir şekilde performans kaybı yaşanmaması içindir.
 • Bunların yanı sıra iPhone USB kablo ile bilgisayara ya da başka bir aygıta bağlı olmamalıdır. Böyle bir durumda telefon şarj olmaz.

Genel olarak iPhone telefonların şarj edilmesinde dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde karşımıza çıkar. Bunların her biri başarılı bir şarj süreci için önemli bir konumda yer alır. Aksi taktirde telefonu tam performans ile şarj etmek mümkün olmaz. Ya da bazı durumlarda telefon hiçbir şekilde şarj almayabilir.

iPhone Kablosuz Şarj Kullanım Alanları

iPhone telefonlar da diğer akıllı telefon modelleri gibi giderek kablosuz şarj dünyasına adım atmaya başlamıştır. Hal böyle olunca sosyal yaşamın pek çok farklı noktasında kablosuz şarj aletleri görmek ve telefonları şarj etmek mümkündür. Kablosuz şarj aletlerinin kullanım alanları ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Kafeler
 • Arabalar
 • Oteller
 • Havalimanları
 • Mobilyalarda yer alan aksesuarlar

Günümüzde birçok farklı alanda kablosuz şarj aletleri ile karşılaşılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum iPhone’lar için uyumlu bir kablosuz şarj cihazı olmasıdır. Çünkü iPhone telefonları arka cam yüzeyleri Qi sertifikasına sahip olan kablosuz şarj aletleri için uygundur. Bunlar dışında diğer kablosuz aletleri işle iPhone telefonları şarj etmek mümkün olmaz. Bu yüzden kablosuz şarj aleti alırken Qi sertifikası olmasına dikkat etmenizde yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir