iPhone Garanti Neleri Kapsar?

iPhone garanti neleri kapsar? Sizler bu konuda merak ettiğiniz her şeyi bizimle öğrenebilir ve iPhone telefonlarınızda oluşan arızalar sonrasında neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Genel olarak Apple, her cihazı için 2 yıl standart garanti süresi ile hizmet verir. Bu süre içerisinde ise kullanıcı kaynaklı olmayan tüm hatalar, yani üretici firma tarafından oluşan tüm arızalar garanti kapsamında sayılır.

Cihazın garanti kapsamında sayılması aynı zamanda ücretsiz olarak tamir ve onarım sürecine dahil edilmesi anlamına gelir. Eğer cihazda kullanıcı kaynaklı bir hata sonucunda arıza oluşmamış ise Apple, bizzat kendi garanti servisleri ile cihazların değişimini ya da tamir ve onarımlarını yapar. Ancak bunun tam tersi olarak ortaya çıkan arıza kullanıcıdan kaynaklı ise tamir ve onarım hizmetleri ile kullanıcılardan ücret talep edilir.

iPhone Hangi Durumlarda Garanti Kapsamında Sayılır?

iPhone telefonların garanti kapsamında kalması ya da sayılması için öncelikli koşullar arasında kullanıcı kaynaklı bir hata nedeniyle cihazda arıza oluşmamasıdır. Çünkü Apple, kullanıcı kaynaklı hatalarda cihazın garanti kapsamı dışında kaldığını en başından belirtir ve cihaz satışını buna göre yapar.

iPhone garanti kapsamında değişim hizmetleri de aynı şekilde kullanıcı hatası olmayan sorunlar ardından gerçekleştirilir. Örneğin; cihaz satın alınmasının ardından sürekli donuyor ya da uygulamaların açılması sırasında kasıyor ise ve cihaz daha çok yeni ise bu durumda Apple cihazı değiştirebilir ve müşterinin mağdur olmamasını engelleyebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ilk husus cihazın kullanıcıdan kaynaklanan bir arıza bulundurmamasıdır.

Diğer yandan kullanıcı kaynaklı bir hatayı da örnek vererek açıklayacak olursak; cihazın şarj soketi girişinin kullanıcı tarafından çok fazla zorlanması ve bunun akabinde ise cihazın şarj edilmesi sırasında çeşitli temassızlık sorunları yaşanması kullanıcı hatası olarak karşımıza çıkar. Bu tür durumlarda cihazın şarj soketi değişimi ya da tamiri garanti kapsamı dışında yapılır ve bu tamir hizmeti için kullanıcıdan tamir ücreti talep edilir.

iPhone garanti neleri kapsar? iPhone Hangi Durumlarda Garanti Kapsamı Dışına Çıkar?

iPhone telefonların çeşitli nedenlerden dolayı garanti kapsamı dışına çıktığını söylemek doğru olur. Bu konuda en bariz ayrım kullanıcı kaynaklı hatalar üzerinden yapılır. Yani kullanıcı kaynaklı oluşan arızaların sonrasında iPhone’la garanti kapsamı dışında tamir ve onarım hizmetlerine alınır. Şimdi, iPhone telefonlar hangi durumlarda garanti kapsamı dışında tamir ve onarım hizmeti alır? Daha yakından göz atalım.

  • Cihazın fatura edilmesinin ardından 2 yıldan fazla bir süre geçmiş olması cihazın garanti kapsamı dışında kalmasına neden olur.
  • Bunun yanında cihazın kullanım kılavuzunda belirtilen şekilde kullanım yapılmaması halinde cihaz garanti kapsamı dışında kalır.
  • Birtakım nedenlere bağlı olarak cihazda oluşan arızaların ardından cihaz Apple garanti servisi dışında farklı bir serviste tamir ettirilirse yine cihaz aynı şekilde garanti kapsamı dışında kalmış olur.
  • Gerek cihaz gerekse de cihazın içindeki bileşenlerin kullanıcıdan kaynaklanan bir nedenle zarar görmesi cihazın garanti kapsamı dışında kalmasına neden olur.
  • Bunların yanı sıra cihazda üretici firma tarafından verilen orijinal aksesuarlar dışında yan sanayi aksesuarların kullanımına bağlı olarak sorun yaşanması cihazın garanti kapsamı dışında kalması anlamına gelir.
  • Cihazın kullanıcı hatası nedeniyle yere düşmesi, bir yere çarpması ya da darbe almasına bağlı olarak arızalanması garanti kapsamı dışında tamir hizmeti verilmesine neden olur.
  • Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı cihazın sıvı ile temas etmesi bir kullanıcı hatasıdır ve bu tür arızalar garanti kapsamına alınmadan tamir edilir.
  • Cihazdaki yazılım kaynaklı sorunlar için de zararlı yazılım yüklenmesi ve bunun sonucunda ise cihaza virüs bulaşması garanti kapsamı dışında sayılır.
  • Cihaz ile verilen kablo ya da çanta gibi tüm aksesuarlar ise garanti kapsamı dışında kabul edilir.

Eğer sizler de iPhone telefonlarınızda oluşan arızalar sonucunda garanti kapsamında hizmet almak istiyorsanız, öncelikle yaşanan sorunun sizden kaynaklı bir arıza olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde garanti kapsamında değil, tam aksine ücretli bir şekilde hizmet alırsınız. Çünkü Apple şirket politikası gereği kullanıcı kaynaklı hatalar sonrasında oluşan arızalar için garanti kapsamında hizmet vermez ve tüm arızalar için tamir ve onarım hizmetlerinde kullanıcılardan ücret talep ederek işlem yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir